poniedziałek, 23 kwietnia 2018

The four - Scott Galloway


The Four: The Hidden DNA of Amazon, Apple, Facebook, and Google książka napisana przez Scotta Gallowaya o czterech gigantach digitalu.
Nie ma tygodnia, żeby o tych firmach się nie mówiło. Wiodą prym. Jest o nich głośno. Jednego dnia mówi się o nich dobrze, żeby już drugiego móc powiedzieć źle. 

Dwa przykłady takich komunikatów:
Amazon 
👍🏻 sklep bez kas zaskakujące innowacyjne rozwiązanie technologiczne albo użycie AR View w Amazon Prime, o którym tu pisałam KLIK
👎🏻 Amazon Echo, czyli Alexa słucha każdego wypowiadane twoje słowo i nie koniecznie jak poprzedzisz je wywołaniem Alexa, a i oczywiście dziwne zachowanie Alexy gdy padło pytanie o CIA, do tego ostatniego powstał nawet skecz w programie Ellen Show KLIK

Facebook:
👍🏻 Pomaga w komunikacji z rodziną i znajomymi, pomaga w prowadzeniu biznesu, daje rozrywkę, co ja tam będę się rozwodzić, FB sam stworzył nawet podstronę, w której się chwali opisując historie zakończone sukcesem dzięki FB KLIK
👎🏻 Afera z wyciekiem danych i przesłuchania Marka Zuckerberga to był gorący temat ostatnich tygodni. Pierwsze przesłuchanie słuchałam do prawie pierwszej w nocy (!), ale ale na kilka minut przed końcem, poddałam się i poszłam spać. Tak, zgadza się, dobrze widzisz, nagranie ma prawie 5 godzin. Lubię sama zapoznać się z informacjami, przydaje się to później, gdy słyszysz krótką relację w mediach. W sumie zawsze mi to poprawia humor, bo słysząc te ich naciągane komentarze, wiesz w których momentach mówią fakty, a w których dodają od siebie dla taniej sensacji, to często jest bardzo zabawne. (w tym miejscu przeprasza, czytających na smartfonach, nie wiem czemy ten film wyświetla się poza obszar ekranu, kod zmieniałam już 5 razy, niestety poszerzony format sam się wymusza grrr). 

Choć zdaję sobie sprawę, że to przesłuchanie zostanie zapamiętane przez wielu jako jeden wielki materiał na memy: grzywka, nerwowy śmich, picie wody ze szklanki i poduszka na krześle. I choć przyznaję memy były bardzo dobre KLIK , polecam też wysłuchanie całego przesłuchania, choćby przynajmniej z tego pierwszego dnia.

👍🏻 i 👎🏻 Googla i Appla sobie daruję.
Jak tylko dowiedziałam się o książce, która omawia te 4 marki, natychmiast się nią zainteresowałam. Tym bardziej, że w trakcie czekania na realizację zamówienia zobaczyłam wykład Scotta.

 
Książka
Wysłuchanie audiobooka zajęło mi 8h 34min 39sek, sprawdzanie danych z książki 8 dodatkowych dni. 
Książkę naprawdę warto przeczytać, każdy z nas przyzwyczaił się do korzystania na co dzień z  Amazon, Apple, Facebook i Google. Ale czy każdy zdaje sobie sprawę, pozwólcie że napiszę wprost wie jakiego kalibru są to firmy. Wiedziałam, że jest to ścisła czołówka, ale ta książka i dalszy research dopiero uzmysłowiły mi to z jakimi GIGANTAMI mamy do czynienia.
Spoiler, spoiler, spoiler!
Znacie mnie, jestem typem analityka realisty, a to co usłyszałam w audiobooku, aż za bardzo do siebie pasowało w jedną całość. Dosłownie zbyt piękne, żeby było prawdziwe. Już po drugim rozdziale zaczęłam się zastanawiać, czy Scott ( użyję przenośni) aż zbyt bardzo nie ścieśnia wykresów, żeby spady i wzrosty wyglądały na ekscytujące piki w dół i górę, czy nie bez powodu liczby przez, które dzieli są przemilczane i..... miałam rację. Sporo rzeczy jest w tej książce przemilczane albo połowicznie wspomniane na korzyść autora tak, żeby pasowały do jego wizji. 
Wizja nie jest całkowicie zła (zgadzam się z nią w 70%), ale bardzo jednostronna i dość wąska i z tym miałam problem.
Paradoksalnie nie jest to złe, w książce macie wyraźnie naznaczony jedne punkt widzenia, a dalsze poszukiwania otwierają przed Wami tak szeroki pole wiedzy i faktów, że staniecie się znawcami tematu :) Osobiście sprawdzoną wiedzę cenię najbardziej. Nie ma nic dla mnie gorszego jak powtarzanie zasłyszanej i niesprawdzonej "czyjejś prawdy".

Zamiast rozpisywać się o książce, a mogłabym to zrobić na kilka stron A4. Zostawię Was z pierwszymi 10 minutami tej książki, dotykają sedna Wielkiej Czwórki. Wiem, że to rozbudzi Wasz apatyt po więcej, szczególnie dwa ostatnie zdania. W tym artykule KILK znajdziecie kontrargumenty do wizji Scotta.

Na sam koniec, w książce mowa jest, że te cztery marki ustawiły się w wyścigu po pierwszy trylion dolarów. Dla zainteresowanych i ciekawych jak taki ogrom gotówki wygląda polecam film poniżej.
Ja dziś stawia na Amazon. Myślę, że on wygra ten wyścig, zobaczymy, czy miałam rację w 2022/2023 roku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy komentarz! To dla mnie ogromna motywacja, jednak komentarze nie związane z treścią wpisu będą usuwane.
Chcesz napisać do mnie prywatną wiadomość skontaktuj się ze mną przez facebook www.facebook.com/aktywnezyciemary

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...