czwartek, 22 marca 2018

Alfabet świata

Obecne AI, AR i kwantowe komputery to świat przyszłości w teraźniejszości.
Dziesięć lat temu miałam jedną z najciekawszych rozmów w swoim życiu. Od tego czasu z ogromną fascynacją, a nawet większą śledzę świat liczb. 
Moja rozmówczyni na koniec pamiętnej rozmowy powiedziała, dzięki liczbom, jesteś w stanie porozumieć się z każdym, to uniwersalny alfabet świata.

Żebyś załapał/a bakcyla tak na początek proponuję ciąg Fibonaccinego zamiast o nim pisać, zobacz ten film, najlepiej zapamiętujemy i rozumiemy dzięki dual coding KLIK tzw. podwójne kodowanie - połączenie informacji werbalnych z wizualnymi wzmacnia przekaz informacyjny i ułatwia zrozumienie.Kilka słów o matematyce. Jeśli teraz wzdrygasz się i przypominasz sobie zagmatwaną matematykę ze szkoły, to nie byłą wina liczb, tylko braku kompetencji w tłumaczeniu nauczyciela, poziom matematyki ze szkoły to pikuś. Faktycznie matematyka zaawansowana niejednego badacza wprowadziła w obłęd, ale nie jest to znów wina samych liczb, tylko braku odpowiedniego innego/nowego myślenia.

Pomyśl o tym w ten sposób, aparat fotograficzny ogranicza widzenie do pewnej ramy. Gdy zrobisz zdjęcie, nie widzisz tego co jest nad ani z boków zdjęcia- widzenie/obraz jest ograniczony do tej zapisanej ramy. Pójdźmy o poziom wyżej. Ludzkie oko, nawet jeżeli skupisz punkt widzenia w jednym pkt i nie będziesz ruszać gałką oczną, daje Ci możliwość widzenia 180 stopni. Gdy więc patrzysz na kubek, twoje pole widzenia jest o wiele szersze, od tego gdybyś patrzył na zdjęcie kubka. Niestety pomimo iż, pole widzenia oka jest lepsze od aparatu, dalej nie daje Ci możliwości widzenia za siebie- co dzieje się w tym momencie za tobą, gdy patrzysz na kubek. Kamera 360 stopni rozwiązuje ten problem, z danej sekundy obraz zapisywany jest w każdym możliwym kierunku i gdy zatrzymasz film na danej klatce, kręcąc obrazem widzisz zapis obrazu z każdej możliwej strony 100% widzenia. Ale czy to 100% jest ostatecznością... ?Nope :)
Tak właśnie jest z myśleniem w matematyce, dochodzie do granic OBECNEJ logiki i wchodzie na nowy poziom,  poza obecny sposób myślenia, musisz pojąć coś czego obecnie nie pojmujesz, bo OBECNIE nie masz jeszcze wykształconego tego PRZEPISU na nowe myślenie- widzenie. Tak jak z kubkiem i widzeniem go przez aparat, oko i kamerę 360 stopni. Kubek się nie zmienia, analogia do liczb, ale na każdym poziomie poszerzającego się pola widzenia - widzisz więcej- rozumiesz więcej.

Faktycznie można powiedzieć, że szkolna matematyka była nudna - to takie pokazanie kubka na zdjęciu.Hmm ale przyznasz, że trygonometria i matematyka wykorzystana w wytrzymałości materiałów, gdy budujesz dom; czyli matematyka osadzona w kontekście zacznie jest o wiele ciekawsza. A już matematyka w połączeniu z fizyką kwantową to najlepszy rollercoaster jaki widziałam. Wszystko w oparciu o zapis alfabetu liczb, często sprowadzający się do wykorzystania 0 i 1 w odpowiedniej kolejności....  tylko, że dzięki komputerom kwantowym wchodzimy na nowy poziom myślenia o to 0 i 1 zaczyna się przeplatać w tym samym momencie. Nie czujesz tego? Polecam te dwa filmy:Znalezione obrazy dla zapytania blown mind gif 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy komentarz! To dla mnie ogromna motywacja, jednak komentarze nie związane z treścią wpisu będą usuwane.
Chcesz napisać do mnie prywatną wiadomość skontaktuj się ze mną przez facebook www.facebook.com/aktywnezyciemary

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...